Обемът на търговията с Биткойн, на peer-to-peer платформата за крипто търговия, LocalBitcoins, достигна рекордни висоти за цялата седмица във Венецуела, на 2-ри март, като потребителите търгуват с 25,4 милиарда в националната валута.
Сривът на венецуелския боливар продължава по време на продължаваща хуманитарна, икономическа и политическа криза, в която се наблюдаваше хиперинфлация, липса на основни стоки, включително храни и лекарства, граждански размирици и недоволство, бурни протести и битка за свалянето от властта на венецуелския президент Николас Мадуро.
Докато крипто поддръжниците вярват, че Биткойн може да предложи спасение на венецуелците, други посочват колко влошаващата се инфраструктура и други технически предизвикателства затрудняват приемането на най-голямата криптовалута.
Журналистът от Каракас, Хосе Рафаел Пеня Голам коментира:
Въпреки че крипто вече не е „ъндърграунд” тема, както преди няколко години, все още съществуват бариери пред масовото разпространение и приемане. Много хора виждат криптовалутите като измама или нямат достъп до тях. Интернетът във Венецуела продължава да се влошава, тъй като правителството управлява повечето телекомуникационни концесии в страната. След като се отдалечите от големите градове, още по-трудно е да получите добра интернет връзка. Смартфоните, които се оценяват в долари, са още по-скъпи за венецуелците сега.
Биткойн ентусиастът, Алек Зиупснис показва, че инфлацията на Венецуела е над 2 милиона процента, според опозиционния конгрес, в един от най-големите епизоди на хиперинфлация, записани след Втората световна война, когато инфлацията в Унгария достигна 41 900 000 000 000 000%.
Доклад на Miami Herald показва, че венецуелците превръщат боливара в изкуство на съпротивата и ръчни чанти, тъй като използват американския долар, за да избегнат хиперинфлацията. Ecoanalítica, базирана в Каракас консултантска фирма, смята, че близо една трета от населението на Венецуела, около 9 милиона души, разчита на щатския долар за ежедневни транзакции.
Въпреки размяната на валути, хиперинфлацията и дългите опашки в банките, венецуелците се справят с масовите аварии и нови протести, които избухнаха в Каракас в събота, след прекъсване на електрозахранването, което започна в четвъртък вечерта, когато водноелектрическата централа Гури спря.
Той засегна 70-90% от страната за повече от 40 часа. Каракас бе обгърнат в тъмнина, а местните медии съобщават, че „електрически саботаж“ е повредил светофарите в столицата на страната.
'This country has… become a disaster'
The latest crisis to hit Venezuela is an electricity blackout that's affected most of the country
[tap to expand] https://t.co/IvIaxxvLMS pic.twitter.com/8ebISOD8Nq
— BBC News (World) (@BBCWorld) March 8, 2019
Американските политици обвиняват последната експлозия на електрическа подстанция във Венецуела поради липса на поддръжка.
One of Venezuela’s main substations that was keeping electricity flowing is now on fire. Venezuela has lost power on a larger scale than originally on Thursday. All hydroelectric plants in the south are basically useless now#Venezuela pic.twitter.com/z1qOjW5g1e
— CNW (@ConflictsW) March 9, 2019