„Левкойнът е просто идея за нещо, което може да е полезно на държавата ни”, заяви Добри Божилов, създател на първата българска криптовалута (снимка: Мария Ненова)
Докато светът се тресе от „криптомания”, с възходи и падения на биткойн, на пазара у нас си пробива път родна виртуална валута. Проектът Левкойн (Levcoin), стартирал преди по-малко от два месеца, вече има измерими и стабилни параметри – няколкостотин души „копаят” редовно левкойни, а IP-тата в мрежата са хиляди, разказа основателят на проекта Добри Божилов.
В момента все още се копае сравнително лесно. С домашна техника човек може да изкопае от 1 до 10 койна на ден, а ако включи по-мощни видеокарти и ригове, е възможно да стигне дори десетки и дори стотици койни, твърди Божилов. Той признава, че е имало отделни опити за саботаж на проекта, но така всъщност Левкойн е тестван доста добре.
„Моята цел е не конкретно аз да успея. Моята цел е България да има крипто-валута. Левкойнът е просто идея за нещо, което може да е полезно на държавата ни”, сподели в интервю за TechNews.bg създателят на Левкойн, наред с интересни други подробности за проекта – началото, перипетиите и очакванията…
Г-н Божилов, сигурно сте в еуфория от старта на първия български проект за криптовалута „Левкойн”. Четем в сайта на проекта, че вече има стотици постоянни „копачи”. Да не би българите да откриха своето Елдорадо?
Думата „еуфория” е пресилена за човек на 42 години, който е попреминал бурната младост. Вярно е, че „левкойнът” тръгна доста по-устремно, отколкото аз очаквах. Това стана след едно-единствено съобщение във Фейсбук, което пуснах преди около месец. И оттогава сме на бързи обороти. За броени дни феновете на проекта станаха от 5 души приятели на няколкостотин. Трудността на „копане” се увеличи хиляди пъти – буквално. А някои ентусиасти дори започнаха търговия, въпреки че личното ми мнение е, че за това е твърде рано.
Да, еуфоричен е проектът. Ако бях на 25, когато вярвах, че ще променя света, щях да ликувам. Но сега съм пораснал. Левкойнът е просто идея за нещо, което може да е полезно на държавата ни. Считам, че в историческия етап, в който политиците глобално унищожават стария вид пари (книжните), поне част от богатството ни може да се съхрани, ако навреме мигрираме към крипто-валути. Един ден и с лева, и с еврото, и с долара ще бъде свършено. Винаги така свършва всичко – накрая политиците правят огромна „печатница”, парите девалвират и хората фалират. Но онези от тях, които са минали на крипто-валути, или пък са предпочели нещо по-традиционно – например злато, те ще съхранят онова, което имат.
Защо смятате, че един проект за локална криптовалута има шансове на пазара, след като съществуват биткойн, етериум и стотици други глобални криптовалути, достъпни за всеки човек на планетата? Какво различно предлага левкойн?
Това е моя лична преценка. Така както има долари и евра, има също форинти и злоти, нали така? Хипотетично, нямаме нужда от локални валути. Например Косово ползва еврото и няма никакви проблеми. А в Африка ползват долара, защото местните валути повечето са силно компрометирани и инфлантирани. Дори в комунистически Виетнам си търгуват с долари. Но въпреки това, все пак има местни валути. Същото е положението и с крипто-валутите. Ще има глобални, ще има локални. Всяка валута си има своята ниша.
В най-кратък вид формулиран, отговорът е, че валутата е символ на националната независимост. Именно затова има национални валути. В Средновековието някой като се добере до трона или дори като стане по-влиятелен феодал, започва да сече собствени монети – за да се докаже като владетел. По същата причина и днес всяка държава си печата свои книжни пари. А утре – на мястото им ще дойдат крипто-валутите. Ще има Биткойн – нещо като глобален крипто-долар. Ще има Левкойн, Карбованец, Рубла-койн, Драхма-койн и пр. Мисля, че това ще се случи веднага след разпада на Еврозоната, който считам за неизбежен. Тогава обществата ще трябва да решат какви стари-нови валути да пуснат. Мисля, че ще прескочат директно на крипто-валути.
Специалистите твърдят, че вашата валута е сходна с Монеро. Защо избрахте тази технология? Как се справяте с опитите за компрометиране на работата на системата? Чухме, че проектът Левкойн на Добри Божилов има врагове, задават се и конкуренти.
Монеро се базира всъщност на технологията КриптоНоут. Има много други валути на тази основа. Счита се, че са по-сигурни от Биткойна, предлагат по-анонимни разплащания и най-важното – запазват възможностите на „малкия копач” да добива койни от дома си. Биткойнът вече е превзет от „динозаврите” – огромни ферми, но всъщност смисълът на една валута е да се поддържа от масите. В това отношение КриптоНоут е много по-добра. Това беше причината да избера нея, а не да се опра на Биткойна.
Всеки проект, разбира се, има конкуренти. Няма по-пазарно нещо от една крипто-валута. В този смисъл, един създател на крипто-валута трябва да е последният, който се оплаква от конкуренция. След като правиш нещо супер-пазарно, ще приемеш правилата на пазара. Т.е. конкуренцията. Нека да има други валути. Ще се наложи най-добрата. Ако е някоя друга, а не „Левкойнът”, нека така да стане. Моята цел е не конкретно аз да успея. Моята цел е България да има крипто-валута, тя да се приеме от населението и когато дойде разпадът на настоящата книжно-парична система, да има на какво да се опрем.
Имаше отделни опити за саботаж на проекта, но всъщност те го тестваха доста добре. Оказа се, че мрежата е абсолютно непоклатима и буквално „изритва” всеки опит за вмешателство, манипулация и пр. Нещо повече – веднъж поради наша грешка и един наш пул за съвместно копаене започна да работи неправилно. И системата го изхвърли. Няма значение, че беше наш, ние сме създателите, та дори и, че имаше над 51% от копаещата мощност. Като излезе извън протокола, просто беше изолиран и изхвърлен. Тези тестове, както и опитите за провокации, доказаха, че блокчейнът ни е много стабилен.
Разбира се, ще използвам случая да повторя, че всичко това е съвсем младо – няма 2 месеца още. Все още сме в тестов период. Възможни са изненади. Това е техническа система все пак. Съответно – не мисля, че е време за комерсиализация, влагане на пари и пр. Просто копайте, а не се увличайте в спекулации. Ще дойде и на това моментът, нека израснем и минем тестовете на времето.
Ако някой ентусиаст започне да копае левкойни сега, има ли шанс да стане милионер в обозримо бъдеще? Докъде стигат вашите най-оптимистични прогнози?
В момента все още се копае сравнително лесно. С домашна техника можеш да изкопаеш от 1 до 10 койна на ден. Ако включиш по-мощни видеокарти и ригове, е възможно да се стигне дори десетки и дори стотици койни. Съответно – за седмица или месец, можете да минете в зоната над 1000 койна. Така ако хипотетично един ден цената задмине 1000 лв. за койн, ще станете милионер.
Дали е възможна подобна цена? Ако проектът просъществува – да. Защото общата емисия левкойни е доста малка – 9 милиона. И защото когато свърши времето на книжните пари, стойността на крипто-валутите ще нарасне. Хипотетично, в момента БНБ обслужва държавата ни с около 9 милиарда напечатани книжни лева. Ако те се заменят от 9 милиона левкойна (сметката е много условна, защото е възможно изтичане на левкойни в чужбина), но ако така се заменят, това значи 1000 лв. на койн.
Но това е по-нататък. Сега не мисля, че трябва да говорим за пари. Трябва да копаем.
Г-н Божилов, ами ако утре държавата реши, че тази дейност, криптовалутите, е незаконна – това е нейно право, ако вижда заплаха за финансовата система, кой ще поеме отговорността пред инвеститорите в проекта? Не се ли страхувате от подобен сценарий?
Инвеститори няма. Той се крепи на моя труд и на други ентусиасти. Това ще загубим. Ако някой вложи пари, рискът си е негов. Аз поне 100 пъти съм предупредил да не се бърза с парите. Написано е и на сайта ни.
Въпросът за това държавата да забрани крипто-валутите е интересен. Това фактически е невъзможно. При хиляди компютри в peer-to-peer мрежата, как това ще се случи? Успяват ли да спрат торент-тракерите, които съвсем очевидно разпространяват пиратско съдържание? Очевидно не. С крипто-валутите е същото.
Ние вече имаме хиляди IP-та в нашата мрежа. А постоянно включените са няколкостотин. Как държавата ще спре всичко това? Така ако забранят крипто-валутите, те реално няма да изчезнат, а ще станат незаконни. Но ще ви припомня – по времето на Жан Виденов, ползването на долари във вътрешния оборот беше незаконно. Но хиперинфлацията доведе именно до доларизация на цялата икономика. Когато се разпадне Еврозоната и повлече и лева, дори „Левкойнът” и другите крипто-валути да са забранени, народът все пак ще ги ползва.
Подготвяте „Левкойн за баби”. Страхотно послание, кой го измисли? Кажете няколко думи за екипа, ангажиран с проекта?
Левкойн за „баби” е шеговитото „кодово име” на графичния интерфейс, който готвим. Той още не е готов, но сме близо. Причината така да се забави пускането му е, че всичко стана твърде бързо. Беше готов блокчейнът и конзолните приложения. Мислех, че с поста във Фейсбук, ще увелича копачите от 5 на 15. И не бързах. Вместо това станаха стотици. Това е вече жив, силен и работещ проект. Така графичните интерфейси са вече нужни. Не можем да разчитаме непрофесионалистите да учат конзолни команди. Така се роди и терминът „Левкойн за баби”. Радвам се, че ви харесва като послание.
В екипа първоначално бях само аз, после се присъедини още един приятел – доста добър софтуерен инженер. Ние двамата сме ядрото на поддръжката на системата, доколкото една блокчейн-система изобщо може да се поддържа. Тя или работи добре, както е пусната, или не работи. Имаме и един трети човек, който напълно неочаквано за нас, се включи с финансови дарения. Той не е програмист, но с доста пари помогна. Изумително е подобно спонсорство, но се случи. Вероятно човекът вярва в проекта и в това, че Левкойните, които е изкопал, ще му донесат възвръщаемост. Това е засега екипът. Има и други ентусиасти, които помагат със съвети от време на време. Благодарни сме им за което.
Знаем, че имате разностранни интереси. Ако всичко с левкойн върви по „мед и масло”, какво ще правите, когато станете милионер?
Тук би трябвало да се усмихна. Когато стана милионер обаче, най-вероятно ще ме извикат за управител на БНБ или за министър-председател. За да стана милионер, на базата на крипто-валутата „Левкойн”, ще трябва да изчакам колапса на Еврозоната и на книжните пари изобщо. Сигурен съм, че ще се случи, защото политиците правят все по-големи безумия с паричното предлагане. А когато се случи, това ще е пълна обществена катастрофа. И тия дето сме направили нещо разумно, ще ни извикат да спасяваме положението. Така че, ще стана милионер – държавен чиновник в трудни времена. Отново ще се усмихна.
Ако все пак не стане това, на което не се надявам, защото съм черноглед, но ако не стане, то като се озова с милионите си в един мирен проспериращ и щастлив свят, ще се посветя изцяло на 2 неща – на писането на моите книги, и на наука. Казвал съм го вече – глупавата демокрация, която дойде, ми отне най-доброто, което можех да постигна. Ако не се беше случила, щях да съм учен и писател и да помогна много на човечеството. Но дойде демокрацията и сега съм някакъв вид успял „дребен търгаш”. Вероятно това е нещо, което е похвално в този строй, но не е престижно за мен. Това да си успял в бизнеса и дори да успееш в крипто-валутите, това е глупост и суета.
Истинският принос за човечеството е изкуството и науката. Не парите, а креативността е полезната. И ако получа шанс да бъда спокойно писател и учен, това ще бъда. И няма да се занимавам с доста посредствената дейност „печелене на пари”. Дейност, която сме обожествили, но която единствено илюстрира глупостта на човечеството…
Източник: TechNews.bg
Лев Койн – българската виртуална валута (група на основателите на проекта)
Копайте, вярвайте, и не забравяйте – помагайте на бедните…
Подробна инструкция как да добивате левкойни, вижте ТУК!
Какво е “левкойн”?